ЗВІТ
ДИРЕКТОРА БУГАКІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ
БРАЦЛАВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
ГРИГИ ТЕТЯНИ МИКОЛАЇВНИ
за 2024-2025 н.р.
Шановні колеги, батьки, учні!
Закінчився ще один навчальний рік, який знову проходив в умовах повномасштабної війни. Сьогодні традиційно на звітних зборах ми підведемо підсумки роботи колективу гімназії та безпосередньо директора протягом 2024-2025 н. р.
У відповідності до функціональних обов’язків та на виконання п. 3 наказу Міністерства освіти і науки України від 28.01.2005 № 55 «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів», керуючись Примірним положенням про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів про свою діяльність перед педагогічним колективом та громадськістю, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, з метою подальшого утвердження відкритої, демократичної, державно-громадської системи управління освітою, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності у гімназії, що базується на принципах взаємоповаги та позитивної мотивації, представляю звіт про свою діяльність у 2024-2025 навчальному році.
У своїй діяльності протягом звітного періоду я як директор закладу освіти керувалася посадовими обов’язками, основними нормативно-правовими документами, які регламентують роботу керівника закладу загальної середньої освіти: Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про основні засади мовної політики в Україні», Статутом закладу освіти, Правилами внутрішнього трудового розпорядку та чинними нормативно-правовими документами у галузі освіти.
Засновником Закладу є Брацлавська селищна рада. Органом управління Закладу є відділ освіти Брацлавської селищної ради.
Головною метою Закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття початкової та базової середньої освіти.
Головними завданнями Закладу є:
- створення умов для здобуття початкової і базової загальної середньої освіти на рівні не нижчому від Державних стандартів;
- виховання морально і фізично здорового покоління;
- розвиток природних позитивних нахилів, здібностей та обдарованості, творчого мислення, потреб і вміння самовдосконалюватися;
- формування громадянської позиції, власної гідності, готовності до трудової діяльності, відповідальності за свої дії;
- виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв української нації, державної мови, національних цінностей;
- виховання свідомого ставлення до свого здоров’я як найвищої соціальної цінності.
Заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», іншими законодавчими актами Верховної Ради України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, інших органів центральної виконавчої влади, рішеннями місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, власним Статутом.
Робота педагогічного колективу в 2024-2025 н. р. була спрямована на реалізацію Стратегії розвитку закладу освіти. Основними стратегічними напрямками роботи ЗЗСО є:
1. Освітнє середовище. Система збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя. Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору. Безпечний заклад освіти. Попередження булінгу.
2. Система оцінювання здобувачів освіти. Забезпечення виконання Державних стандартів – якість освіти. Задоволення освітніх потреб.
3. Педагогічна діяльність. Методичне і кадрове забезпечення. Реалізація Концепції НУШ.
4. Управлінські процеси. Партнерство в освіті. Формування іміджу закладу освіти. Розбудова громадсько-активного освітнього закладу. Матеріально-технічне забезпечення.
РОЗДІЛ І. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
здорові, безпечні і комфортні умови навчання та праці
Не зважаючи на труднощі навчального року, який проходив в умовах воєнного стану, нам вдалося організувати освітній процес із дотриманням вимог, забезпечити здобуття початкової, базової середньої освіти в закладі, охопити навчанням усіх здобувачів освіти, зберегти контингент наших учнів.
Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище – сукупність умов у закладі освіти, що унеможливлюють заподіяння учасникам освітнього процесу фізичної або моральної шкоди. Освітнє середовище закладу є безпечним та комфортним для учасників освітнього процесу. Ми постійно працюємо над його оновленням та покращенням. На території закладу діти почуваються безпечно і захищено. Наявні спортивний та ігровий майданчики, які є безпечними для учнів. Територія в міру озеленена – є парк, фруктовий сад, клумби.
У закладі освіти забезпечується комфортний повітряно-тепловий режим, належне освітлення, облаштування та утримання санітарних вузлів. Заклад має всі необхідні навчальні приміщення. На жаль, не всі навчальні кабінети та приміщення обладнані відповідно до вимог законодавства та освітньої програми. На кошти державної субвенції в попередні роки була оновлена МТБ початкових класів. А для 5 - 7 класів, які працюють за програмами нової української школи, було отримано засоби навчання кабінетів біології і географії на загальну суму 160525 грн. Через брак коштів навчальні кабінети не забезпечені в достатній кількості інтерактивними засобами навчання та необхідним навчальним обладнанням.
Учасники освітнього процесу знають та дотримуються вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, знають та дотримуються правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій. Працівники проходять навчання та інструктажі з даних питань. Систематично проводяться бесіди з учнями. Працівники обізнані з правилами поведінки в разі нещасного випадку чи раптового погіршення стану здоров’я учасників освітнього процесу і вживають необхідних заходів у подібних ситуаціях.
У закладі освіти створено умови для безпечного використання мережі Інтернет. Формуються навички безпечного користування мережею учнями. Учні в освітньому процесі отримують інформацію щодо безпечного використання мережі. У процесі викладання предметів (курсів) відбувається розвиток умінь учнів знаходити необхідну інформацію.
Для комфортного перебування у закладі важливим є дизайн середовища, якість якого має безпосередній вплив на мотивацію до навчання. У 2024-2025 н. р. педагогічні працівники продовжували працювали над оформленням навчальних кабінетів, дотримуючись принципів гнучкості дизайну через створення мобільних робочих місць для індивідуальної, групової та колективної роботи з метою створення можливостей для швидкої зміни освітнього середовища та форм роботи під час навчального заняття.
В закладі залишається проблема щодо огородження прилеглої території. Велика площа – майже 2 га, лише частково обмежена парканом, тому доступна в неробочі дні. Для вирішення цієї проблеми адміністрація закладу шукає спонсорів для встановлення зовнішнього відеоспостереження.
Результати анкетування учнів щодо комфортного перебування в закладі освіти показали: більшість здобувачів освіти зазначили, що перебування в гімназії їм подобається і є безпечним та комфортним.
Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору
Освітній процес у закладі розпочався відповідно до структури навчального року 02 вересня 2024 року і тривав до 30 травня 2025 року включно. Навчальні заняття були організовані відповідно до розкладу занять, затвердженого директором гімназії. Протягом навчального року освітній процес для учнів 1-9 класів проводився офлайн, за винятком кількох днів, коли заклад переводився на дистанційне навчання у зв’язку з об’єктивними обставинами (великий відсоток захворюваності на ГРВІ, неможливість підвозу учнів і вчителів до закладу через поломку шкільного автобуса та ін.). Про всі ці випадки вчасно повідомлялися учні та батьки, тому перехід на дистанційну форму навчання відбувався організовано і без проблем.
Протягом 2024-2025 н. р. у закладі працювала 1 група подовженого дня, яку відвідувало 22 учні 1-5 х класів. Група створена була переважно для учнів початкових класів, які доїжджають шкільним автобусом і вимушені перебувати в закладі до закінчення 6 чи 7 уроків.
Організація навчання у 1-4 класах, 5-9 класах здійснювалась за освітніми програмами та типовими навчальними планами.
Організація навчання у 1-4 класах здійснювалась за навчальними програмами, розробленими відповідно до Типової освітньої програми початкової освіти під керівництвом Шияна Р. Б.., затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 № 743. Навчальний план містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні, обов’язкову для всіх загальноосвітніх навчальних закладів та варіативну, яка не використовувалась через те, що засновник не виділяв на неї кошти.
Освітня програма та навчальний план для учнів ІІ ступеня були складені на основі Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженою наказом МОН України №235 від 19.02.2021 (додаток 3), для учнів 8-9 класів складані на основі Типової освітньої програми ІІ ступеня, затвердженої наказом МОН України №405 від 20.04.2018 (додаток 13).
Освітній процес у 2024-2025 навчальному році був організований відповідно до освітніх програм та робочого навчального плану і плану роботи закладу освіти з метою забезпечення оптимальних умов для фізичного, інтелектуального, психологічного і соціального розвитку особистості здобувачів освіти, досягнення ними рівня, що відповідає потенційним можливостям, пізнавальним інтересам і здібностям учнів. Реалізація інваріантної складової навчального плану здійснювалась за програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України.
Кількісний склад працівників закладу освіти становить 16 педагогічних працівників (серед них 14 основних працівників, з них 1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, і 2 сумісника) та 10 технічних.
Серед 16 учителів:
14 – мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», що становить - 87,5%;
0 – «спеціаліст першої категорії»;
1 – «спеціаліст другої категорії» - 6,25%
1 – «спеціаліст» - 6,25,5%;
1 – педагогічне звання «вчитель-методист»;
7 – звання «старший учитель».
У закладі освіти всі педагогічні працівники працюють за фахом. Наступного навчального року заклад освіти потребуватиме вчителя інформатики, фізики (12 год.), педагога-організатора – 0,25 ст.
Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору
Протягом 2024-2025 навчального року у закладі, відповідно до заяв батьків та висновку ІРЦ, було організовано інклюзивне навчання для 3 учнів, що забезпечило право кожної дитини на вільний доступ до освіти. У гімназії працювали лише 2 асистенти вчителя – у 4 та 5 класах, у 3 класі ця посада була вакантною. Інших фахівців (психолог, логопед, соціальний педагог, реабілітолог), які забезпечували б корекційно-розвиткові заняття дітей з ООП, у закладі немає. У цьому навчальному році не вдалося залучити потрібних фахівців і зі сторони. Причин цього є кілька: по-перше, мала кількість спеціалістів, по-друге, низька оплата праці, по-третє, віддаленість населеного пункту від районного ІРЦ та ін.
Педагогічні працівники одним із напрямів підвищення кваліфікації у цьому році знову обирали методики роботи з дітьми з ООП.
Протягом н. року забезпечувався супровід навчання дітей з ООП. Було створено команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами. Складено індивідуальні програми розвитку для дітей з ООП. Постійно відбувалася комунікація з батьками та співпраця з фахівцями інклюзивно-ресурсного центру. Для батьків проводились консультації щодо навчання і розвитку дитини з ООП. Вони брали участь у засіданнях команди психолого-педагогічного супроводу.
Проте є й проблеми. Як вже зазначалось, головна з них – брак фахівців для проведення корекційно-розвиткових занять, а потім - дооблаштування ресурсної кімнати. Тому це один із пріоритетів у роботі адміністрації гімназії на наступний навчальний рік.
Створення простору інформаційної взаємодії та соціально-культурної комунікації учасників освітнього процесу
Протягом 2024-2025 н. р. значна увага приділялася роботі шкільної бібліотеки, адже освітня діяльність у закладі освіти неможлива без створення інформаційного простору, використання інформаційних ресурсів та комунікацій між учасниками освітнього процесу. У сучасному інформаційному світі, масовому доступі до електронних ресурсів бібліотеці доводиться «віднаходити» свою роль. Друкована книга все ще відіграє важливу роль у навчанні, але цифрові технології створюють нові можливості. Тому бібліотека вже не може бути просто пунктом видачі підручників.
Бібліотека гімназії поєднує в собі інформаційну, освітню, розвивальну, культурну, виховну функції. Шкільний бібліотекар виконує функцію консультування з пошуку інформації для педагогічних працівників і учнів, з цією метою він співпрацює із бібліотекою громади. Простір гімназійної бібліотеки часто використовувався для проведення уроків, інформаційно-просвітницьких заходів, спілкування тощо.
Аналіз роботи шкільної бібліотеки за 2024-2025 н. рік
Основними напрямками роботи шкільної бібліотеки протягом року були:
- Розвиток читацької культури:
- Організація різноманітних заходів, таких як: книжкові виставки, презентації нових надходжень, зустрічі з письменниками, літературні вікторини, читацькі конференції.
- Проведення бесід, лекцій та семінарів з метою популяризації читання та розвитку навичок роботи з книгою.
- Співпраця з вчителями-словесниками у підготовці та проведенні позакласних заходів, пов'язаних з літературою.
- Формування інформаційної компетентності:
- Навчання учнів користуватися бібліотечними ресурсами (каталогами, картотеками, електронними базами даних).
- Надання допомоги у пошуку та відборі необхідної інформації з різних джерел.
- Розвиток навичок критичного аналізу інформації та використання її у навчанні та повсякденному житті.
- Виховання патріотизму та національної свідомості:
- Організація заходів, присвячених історії та культурі України.
- Популяризація творів українських письменників та поетів.
- Формування в учнів поваги до національних традицій та цінностей.
- Співпраця з педагогічним колективом та батьками:
- Надання методичної допомоги вчителям у доборі літератури для уроків та позакласного читання.
- Організація спільних заходів з батьками, спрямованих на розвиток читацьких інтересів дітей та формування культури сімейного читання.
- Робота з фондами бібліотеки:
- Поповнення фондів бібліотеки новими книгами, періодичними виданнями та іншими інформаційними ресурсами.
- Організація обліку та зберігання бібліотечних фондів.
- Забезпечення доступу до інформаційних ресурсів для всіх користувачів бібліотеки.
- Важливою складовою роботи шкільної бібліотеки є створення сприятливого середовища для читання та навчання, а також забезпечення рівного доступу до інформації для всіх учнів.
Протягом 2024-2025 н.р. для популяризації літератури в бібліотеці були оформлені різноманітні тематичні полички, розгорнуті книжкові виставки, а саме: «30 вересня – Всесвітній день бібліотек», «День Героїв Небесної сотні», «Зимова круговерть»,«Нова українська школа. Методична майстерня педагога», "Як парость виноградної лози, плекайте мову", «День українського козацтва»,
« І знову у мандри запрошують книги..», «Свіча Голокосту не згасне», «Двері відчиняй: іде Миколай», « Цей пам’ятний січень в історії українського народу», «Вірю в майбутнє твоє, Україно», «Чорнобиль: пам'ять, надія, відродження», «Вінок пам’яті Тарасові Шевченку», «Великодній калейдоскоп», «Вже скоро літо»…
Упродовж навчального року були проведені цікаві та змістовні заходи: бесіди з учнями 1-9-х класів щодо правил користування бібліотекою, виявлення їхніх інтересів та інформаційних потреб, проведено виставку "День знань», акцію «Шануй книгу», про збереження підручників; огляди періодичних видань; нових надходжень; посвята в читачі учнів початкових класів; Тиждень дитячої книги; оформлено тематичні полиці: Захід до Міжнародного дня грамотності, «Доля моя-в долі України», «Здоров’я дітей – здоров’я нації», «Про що розповідає наш Державний Прапор?», виставка «Моя земля – земля моїх батьків», майстер-клас «Великодня писанка», мандрівка «Таємниці космосу», проєкт «Моя планета – Земля», літературна година «Вишиванка – код нації», бібліотечні уроки «День пам’яті та примирення», «Мати - берегиня роду».
Шкільна бібліотека співпрацює з педагогами гімназії. Так, зокрема, проведені такі бібліотечні уроки: «Мандруємо бібліотекою»- екскурсія в бібліотеку», «Правила користування бібліотекою. Вибір книги. Правила поводження з книгою» 1, 2 класи; «Подорож морем казки» -3 клас, «Історія книги та бібліотеки»- 4 клас, «Автори та ілюстратори дитячих книжок»- 5 клас в онлайн форматі; «Як працювати з довідковою літературою» -6 клас.
Згідно з нормативними документами, проводилась інвентаризація фонду навчальної та художньої літератури. В ході інвентаризації визначено потребу, резерв, процент забезпечення підручниками на 2025-2026 н. р.
У бібліотеці ведеться відповідна облікова документація фонду шкільних підручників та художньої літератури.
Станом на 01.06.2025 року фонд бібліотеки становить:
Підручників - 2977
Художньої літератури - 303
Методичної літератури - 177
Загальний фонд бібліотеки - 3457
Кількість книговидачі становила – 835. Кількість відвідувань – 301.
Як і в попередні роки, значна увага приділялась роботі по запобіганню та ліквідації читацької заборгованості. В роботі використовувались традиційні форми та методи, в т. ч. проведення бесід з правил користування бібліотекою та відповідальності за збереження літератури.
Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації
В гімназії реалізується антибулінгова політика, спрямована на запобігання, протидію та реагування на прояви насилля та цькування. На педагогічній раді затверджено «Положення про порядок розгляду випадків булінгу (цькування) у закладі освіти», яке встановлює норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування у відносинах між учасниками освітнього процесу. На сайті закладу освіти розміщено корисні матеріали щодо теми антибулінгу.
Систематично, шляхом опитування учнів і педагогічних працівників, вивчається думка про безпеку і психологічну комфортність освітнього середовища. Здійснюється інформування педагогічних працівників щодо ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому. Відбувається систематична співпраця з представниками правоохоронних органів, іншими фахівцями з питань запобігання та протидії булінгу. Керівництво, педагогічні працівники протидіють булінгу, іншому насильству, дотримуються порядку реагування на їх прояви. Здійснюється аналіз причин відсутності учнів на заняттях та вживаються відповідні заходи. Систематично надаються консультації учасникам освітнього процесу з проблем адаптації, булінгу, мобінгу, особистісного розвитку та інших проблем. З даної проблематики проводяться зустрічі, семінари, тренінги та інші заходи. У травні 2025 року в гімназії було проведено збори громадськості з питань створення безпечного освітнього середовища в закладі та запобігання проявам булінгу, вербування та тероризму серед дітей та молоді.
У закладі забезпечується рівний доступ до навчання усім дітям незалежно від особливостей фізичного розвитку, етнічної та релігійної приналежності. В закладі культивується повага до прав людини та здійснюється протидія до будь-яких форм дискримінації за різними ознаками. З учнями проводяться бесіди, тематичні заходи. З батьками постійно проводиться інформаційно-просвітницька робота.
збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя
Однією з умов безпечного освітнього середовища є знання та дотримання учнями й працівниками закладу вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки.
Робота закладу освіти із запобігання дитячому травматизму упродовж 2024-2025 навчального року здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру» (зі змінами) в редакції від 05.01.2024 р., наказів Міністерства освіти і науки України від 16.05.2019 № 659 «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу», від 26.12.2017 №1669 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти», від 18.04.2006 №304 «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України» (зі змінами) в редакції від 30.01.2018 р.
У 2024-2025 навчальному році питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на засіданнях педагогічної ради, інструктивно-методичних нарадах при директорові, засіданнях шкільних методичних об’єднань класних керівників тощо.
У закладі відпрацьована система профілактичної роботи з цих питань, яка включає в себе комплекси занять за розділами, які учні вивчають на уроках «Здоровся, безпека та добробут», «Основ здоров’я» та на годинах спілкування. Упродовж навчального року проводились Дні безпеки, лекції, турніри та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планами виховної роботи. В закладі освіти оформлені стенди з попередження дитячого травматизму. На кожному поверсі розташований план евакуації на випадок пожежі або інших стихійних лих. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в закладі освіти у 2024-2025 навчальному році знаходився під щоденним контролем адміністрації закладу освіти.
У 1-9-х класах були проведені бесіди із правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки, з профілактики отруєння, правил безпеки при користуванні газом, правил безпеки з користування електроприладами, правил безпеки з вибухонебезпечними предметами, правил безпеки на воді та інші виховні заходи з попередження усіх видів дитячого травматизму.
Учителями проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності, що зафіксовано в окремих журналах на уроках фізичної культури, технологій, фізики, хімії, інформатики, біології, під час прогулянок, екскурсій; бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові та літні канікули.
Аналіз травматизму за 2024-2025 навчальний рік показав, що з вересня 2024 по червень 2025 року не було зафіксовано випадків серйозного травмування учасників освітнього процесу.
Протягом 2024-2025 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів, дотримання правил дорожнього руху, технічної безпеки, протипожежної безпеки під час освітнього процесу та в позаурочний час. У роботі з дітьми педагогічні працівники дотримувалися вимог законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», комплексних заходів по закладу освіти щодо збереження життя та здоров’я учнів, запобігання травматизму серед учнів. Класні керівники вчасно проводили з учнями інструктажі з ТБ, заходи в рамках тематичних тижнів з безпеки життєдіяльності, щотижневі бесіди про збереження життя та здоров’я, про що робили записи встановленої форми в журналах з ТБ, планах класних керівників, класних журналах.
Питання безпеки життєдіяльності учнів під час освітнього процесу та в побуті обговорювалися під час засідань педагогічних рад, на нарадах при директорі, на класних батьківських зборах.
Проведена соціальна паспортизація класів, закладу освіти. Складені і опрацьовані списки дітей-сиріт, дітей, які знаходяться під опікою та позбавлені батьківського піклування, дітей з багатодітних сімей , із малозабезпечених сімей, із неповних сімей, дітей учасників АТО та дітей, батьки яких мобілізовані під час російсько-української війни. Складені списки дітей, яким надається безкоштовне харчування за кошти громади: діти-сироти та напівсироти, діти під опікою, діти на інклюзивному навчанні, діти з малозабезпечених сімей (за наявності відповідних довідок), діти учасників АТО та російсько-української війни.
Класні керівники володіють інформацією про місце знаходження дітей, коли вони відсутні в закладі, в разі потреби відвідують вдома, проводять індивідуальні бесіди з батьками та дітьми.
З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах протягом навчального року організовується чергування по закладу освіти вчителів. Черговий вчитель контролює поведінку учнів на перервах та позаурочний час, веде журнал обліку відвідування по гімназії, доповідає черговому адміністратору про проблеми під час чергування, вирішення яких не входить до його компетенції.
Основні зусилля щодо питань ЦЗ у 2024-2025 навчальному році спрямовувалися на організацію навчання учнів та постійного складу згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо. Підготовка з цивільного захисту учнів проводилася під час вивчення курсів «Основ здоров‘я» та під час проведення Місячника ЦЗ.
Перевірка і закріплення учнями та педагогічним колективом закладу освіти теоретичних знань з ЦЗ, практичних навичок під час дій у екстремальних умовах здійснювалася під час проведення у закладі Дня цивільного захисту.
Результати анкетування свідчать, що учнів регулярно інформують учителі, керівництво закладу освіти щодо правил охорони праці, техніки безпеки під час занять, пожежної безпеки, правил поведінки під час надзвичайних ситуацій.
Створення умов для здорового харчування учнів і працівників
Якісне і здорове харчування здобувачів освіти — одна з умов збереження їхнього здоров’я, розвитку та успішного навчання. Заклад освіти, в якому дитина проводить більшу частину свого часу, має дбати про забезпечення умов для якісного і здорового харчування, а також формувати в учнів стійкі навички здорового харчування.
Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального збалансованого харчування дітей протягом часу перебування у закладі. Організація харчування учнів закладу регламентується законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (зі змінами та доповненнями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України), іншими нормативними документами.
Згідно з вищезазначеними документами та затвердженого перспективного меню учні 1-9 класів забезпечені одноразовим гарячим харчуванням, тобто сніданками. Гаряче харчування учнів відбувається згідно графіка у їдальні. Щоденний контроль за організацією харчування учнів здійснюється черговим вчителем та класним керівником. Звільнення дітей пільгових категорії від сплати за харчування здійснюється відповідно до рішення селищної ради. Крім того, з жовтня 2024 року для учнів початкових класів організовувалось харчування за рахунок державної субвенції, тобто діти початкової школи харчувались безкоштовно.
Основним завданням закладу у 2024-2025 н. р. було не лише створити належні умови для харчування, а й докласти зусиль, щоб діти хотіли харчуватися у шкільній їдальні. Звичайно, велика роль у формуванні навичок здорового харчування належить сім’ї, але саме в гімназії має формуватися розуміння, що таке здорове харчування.
Кроки, виконані для створення умов здорового харчування:
• організовано зручний режим харчування для всіх учнів закладу освіти, враховуючи кількість учнів, пропускну можливість їдальні та інші умови закладу;
• розроблене 4-х тижневе сезонне меню, яке враховує рекомендації МОЗ щодо здорового харчування у закладах освіти, пропонує дітям смачні та апетитні страви;
• регулярний моніторинг стану справ у їдальні;
• враховано думку дітей, батьків, працівників закладу щодо покращення умов харчування, змін у меню (за результатами анкетування учнів, вчителів, батьків);
• обговорення тем здорового харчування під час навчальних занять, позакласної роботи, у спілкуванні з батьками, зокрема наголошується на користі овочів, фруктів та ягід у щоденному раціоні.
Заклад укомплектований 0,4 ст. кухаря та 1 ст. підсобного робітника. Поточні ремонти у приміщеннях їдальні та харчоблоку, ремонт та заміна технологічного обладнання, заміна посуду здійснювалася за рахунок бюджетних коштів. Протягом року адміністрацією закладу та представниками держспоживслужби здійснювалися перевірки організації та якості харчування.
Необхідними складовими процесу організації харчування у закладі є:
- видання відповідних наказів;
- затвердження списку дітей пільгової категорії;
- відпрацювання режиму і графіка харчування дітей;
- приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості;
- складання меню-розкладу;
- виготовлення страв;
- проведення реалізації готових страв;
- ведення обліку дітей, які отримують безкоштовне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків;
- контроль за харчуванням з боку адміністрації, класних керівників, батьків учнів;
- інформування батьків під час проведення батьківських зборів про організацію харчування дітей у закладі.
Продукти харчування та продовольча сировина надходять до закладу освіти разом із супровідними документами, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи). Облік дітей, охоплених безкоштовним харчуванням, та за кошти батьків здійснюється класними керівниками, які вчасно повідомляють про наявність учнів особу, відповідальну за організацію харчування.
В їдальні закладу освіти не допускається використання продуктів харчування без відповідного сертифікату якості; реалізація страв та виробів, продуктів харчування, які не допускаються в дитячому харчуванні, використання обладнання та інвентарю не за призначенням. Обов’язково в закладі ведеться щоденний облік харчування дітей за бюджетні кошти та батьківські кошти, згідно Журналу обліку харчування.
підвезення учнів
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про освіту», ст.36 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» забезпечується організований підвіз 24 дітей із 6 населених пунктів, а також підвезення 8 педагогів шкільним автобусом. З метою практичної реалізації цього питання було:
- розроблено та затверджено графік маршруту шкільного автобуса на 2024-2025 навчальний рік;
- визначено кількість учнів, які проживають за межами пішохідної доступності (більше 3 км) і складено списки, які затверджено директором закладу;
- призначено наказами відповідальних вчителів за безпеку життєдіяльності учнів під час перевезення;
- проведено з водієм цільові інструктажі щодо правил перевезення дітей;
- організовано щоденне медичне обстеження водія перед виїздом та перевірку технічного стану шкільного автобуса.
Виходячи з вище сказаного, можна зробити висновок, що заклад освіти забезпечує максимально зручне для всіх учасників освітнього процесу середовище, яке відповідає основним принципам інклюзії, рівності та поваги до прав людини. Здійснюються заходи, які сприяють облаштуванню та обладнанню навчальних приміщень з урахуванням дизайну та розумного пристосування. Приміщення і територія адаптовані до використання всіма учасниками освітнього процесу. Облаштування освітнього середовища гімназії є частиною стратегії її розвитку. У закладі застосовуються освітні технології та методики, які максимально враховують особливості дітей з особливими освітніми потребами та допомагають їм безболісно інтегруватись до дитячого колективу.
Освітнє середовище гімназії мотивує учнів до оволодіння ключовими компетентностями та наскрізними уміннями та ведення здорового способу життя. Під час освітнього процесу здійснюється формування навичок здорового способу життя та екологічно доцільної поведінки учнів. Обладнання і засоби навчання сприяють оволодінню учнями ключовими компетентностями. Дизайн навчальних приміщень є максимально функціональним та мотивуючим до навчання.
РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ
СПРАВЕДЛИВЕ І ОБ’ЄКТИВНЕ ОЦІНЮВАННЯ
Принципи, критерії, процедури та правила оцінювання закладу освіти описано в освітній програмі. Учителі адаптують критерії оцінювання для батьків та учнів, розробляють критерії оцінювання для різних видів діяльності. Критерії оцінювання є доступними та зрозумілими для учнів. Педагогічні працівники в усній формі, на інформаційних стендах у навчальних кабінетах знайомили учасників освітнього процесу з критеріями оцінювання. Учні залучаються до спільного розроблення критеріїв оцінювання їхньої діяльності.
Система оцінювання в закладі освіти ґрунтується на особистісному та компетентнісному підходах, враховує особливості психофізичного розвитку дітей, має у своїй основі чіткі та зрозумілі вимоги до навчальних результатів, заохочує учнів апробувати різні моделі досягнення результату без ризику отримати за це негативну оцінку, розвиває в учнів впевненість у своїх здібностях і можливостях тощо.
Учителі розробляють компетентнісні завдання для проведення оцінювання, практикують само- та взаємооцінювання. Педагоги застосовують формувальне оцінювання: систематично відстежують та відображають розвиток, процеси і результати навчання кожного учня, регулярно надають зворотний зв’язок щодо їхньої роботи. Педагоги спрямовують учнів до того, щоб вони визначали собі освітні цілі, формулювали очікування від власної роботи, у взаємозв’язку з цими цілями та очікуваннями здійснювали самооцінювання та взаємне оцінювання результатів навчання. За результатами анкетування здобувачі освіти та їхні батьки вважають, що оцінювання результатів навчання учнів у закладі освіти є справедливим і об’єктивним.
Упровадження педагогіки партнерства, компетентнісного й інтегративного підходів в освітній процес передбачає активне включення дітей в організацію навчання. Компетентнісне навчання вимагає нових підходів до оцінювання. Орієнтирами для спостереження та оцінювання є вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів.
Навчальні досягнення здобувачів у 1-4 класах підлягають вербальному, формувальному оцінюванню та рівневому оцінюванню.
Основними видами оцінювання здобувачів освіти 5-9 класів є поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне). У цьому навчальному році здобувачі базової освіти знову були звільнені від проходження ДПА.
У гімназії використовується поточний контроль шляхом виконання різних видів завдань, передбачених навчальною програмою, у тому числі для самостійної та індивідуальної роботи здобувачів освіти протягом семестру. Поточний контроль здійснюється під час проведення практичних та лабораторних занять, а також за результатами перевірки контрольних, самостійних робіт, індивідуальних завдань тощо.
Згідно з річним планом роботи освітнього закладу на 2024-2025 навчальний рік заступником директора з навчально-виховної роботи Удоденко Т. В. було проведено аналіз досягнень учнів 1-4, 5-9-х класів.
У початкових класах навчалося _24_ учні, у 5-9 класах - _40_ учнів.
За підсумками аналізу 2024/2025 навчального року із 64 учнів 1- 9 класів:
- _24 учні 1-4 класів оцінені вербально і їм оформлені свідоцтва досягнень;
- __54__ учні переведено на наступний рік навчання;
- __10__ відраховано з гімназії і видано свідоцтва про базову середню освіту.
Якісний показник знань та компетентностей здобувачів освіти був узагальнений та проаналізований на засіданні педагогічної ради 30.05.2025р., протокол №7, та відображений в таблиці:
1 кл. |
2 кл. |
3 кл. |
4 кл. |
5 кл. |
6 кл. |
7 кл. |
8 кл. |
9 кл. |
Всього |
|
К-сть учнів на початок року |
5 |
11 |
5 |
6 |
10 |
9 |
5 |
7 |
11 |
69 |
Прибули |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Вибули |
1 |
1 |
- |
1 |
- |
- |
1 |
- |
1 |
5 |
К-сть учнів на кінець року |
4 |
10 |
5 |
5 |
10 |
9 |
4 |
7 |
10 |
64 |
Мають рівень знань Високий |
Верб. |
Верб. |
2 |
1 |
1 |
1 |
- |
- |
2 |
7 |
Достатній |
1 |
2 |
6 |
3 |
4 |
4 |
1 |
21 |
||
Середній |
1 |
1 |
3 |
5 |
- |
2 |
6 |
18 |
||
Початковий |
1 |
1 |
- |
- |
- |
1 |
1 |
4 |
||
Якісний показник |
64% |
62% |
75% |
56% |
57% |
62% |
||||
Відмінники |
Гудзенко К. |
|||||||||
Не атестовані |
||||||||||
Не відвідували школу без поважних причин |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Проблеми з дисципліною |
Мельник І. |
Якісний показник знань здобувачів освіти гімназії становить 62%.
З учнями, які мають бали початкового рівня за результатами річного оцінювання були проведені такі види роботи: індивідуальні бесіди з учнями та їх батьками, індивідуальні завдання. Розглядалось це питання на нараді при директорові й на засіданнях методичних об’єднань, з’ясовувались причини слабкої успішності учнів. Серед них були названі такі:
- низька мотивація до навчання здобувачів освіти;
- недостатній зв’язок батьків із закладом освіти.
Для здійснення оцінювання навчальних досягнень учнів та зворотнього зв’язку з батьками під час освітнього процесу з застосуванням технологій дистанційного навчання використовували електронний журнал/щоденник «ЕSchool». Використання даної платформи дозволило зробити навчання більш доступним, сучасним та ефективним.
Мережа класів
Структура контингенту |
Навчальний рік |
|
Поточний |
Попередній |
|
Кількість учнів |
64 |
76 |
Загальна кількість класів: |
9 |
9 |
Середня наповнюваність класів у 2024-2025 навчальному році становила _7_ учнів.
Аналіз руху учнів
Учнів на початок 2024/2025 н. р. |
Вибуло |
Прибуло |
Учнів на кінець 2024/2025 н. р. |
69 |
5 |
0 |
64 |
Переводи учнів були зумовлені зміною місця проживання родин і пов’язані з переїздами в інші населені пункти.
Відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної освіти на перше червня проводиться зарахування до 1-го класу. Але станом на 01.06.2025 року жодної заяви до гімназії не поступило.
Таким чином, спостерігається тенденція зменшення кількості учнів у закладі. А відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 6 від 14 січня 2015 р. (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 245 від 5 березня 2024 року) «Порядок та умови надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» за рахунок державної субвенції не буде здійснюватись фінансування закладів загальної середньої освіти, крім початкових закладів освіти, кількість учнів яких становить:
з 1 вересня 2025 р. – менше 45 учнів;
з 1 вересня 2026 р. – менше 60 учнів.
Отже, через один навчальний рік у нас постане проблема з фінансуванням закладу. Єдиний вихід - провести реорганізацію закладу у філію. Формування мережі закладів знаходиться у компетенції засновника, який на своїй сесії має прийняти відповідне рішення і за рік до реорганізації розпочати громадські слухання з даного питання.
РОЗВИТОК ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ
Завдання нашого закладу – розвивати здібності кожного учня. Тому у 2024-2025 н. р. значна увага приділялася роботі з обдарованими дітьми. Ефективною формою роботи для реалізації, утвердження своїх здібностей є предметні олімпіади та конкурси.
У гімназії був проведений І етап Всеукраїнських предметних олімпіад, переможці взяли участь у ІІ етапі олімпіад з математики, історії, правознавства, конкурсі ім. П.Яцика. Учениця 9 класу Гудзенко К. (уч. Грига Т.М.) виборола призові місця у 2 етапі олімпіад з історії та з правознавства.
При проведенні шкільних свят, шкільних лінійок ми із задоволенням відзначаємо успіхи кожної дитини. Грамоти, дипломи, сертифікати наші учні отримали за участь у спортивних змаганнях «Пліч-о-пліч», за досягнення в предметних онлайн-олімпіадах та різних конкурсах і змаганнях. Ці заохочення, дають можливість відчути радість за успіхи наших вихованців та мотивують дітей до подальшої роботи. Слід відмітити, що ці успіхи були б неможливими без допомоги та підтримки, у тому числі фінансової, батьків наших учнів.
ВНУТРІШНІЙ МОНІТОРИНГ
У гімназії визначено порядок проведення внутрішнього моніторингу для дослідження стану і результатів навчання здобувачів освіти та освітньої діяльності закладу освіти. Проведення внутрішнього моніторингу здійснюється відповідно типового Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти. Систематично (згідно графіків) проводяться моніторинги результатів навчання здобувачів освіти з усіх навчальних предметів (курсів) освітніх галузей згідно плану роботи закладу освіти. За результатами моніторингів здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти, визначаються чинники впливу на отриманий результат, приймаються рішення щодо їх коригування.
Керівництво гімназії та педагоги регулярно з’ясовують актуальну інформацію про результати навчання кожного учня й відстежують їхній навчальний прогрес. Ця система добре розроблена з огляду на умови закладу освіти та потреби учнів: вона дозволяє подавати об’єктивну інформацію про результати та прогрес усіх груп учнів.
ВІДПОВІДАЛЬНЕ СТАВЛЕННЯ ДО НАВЧАННЯ
Заклад сприяє формуванню у здобувачів освіти відповідального ставлення до навчання: діє учнівське самоврядування, учні займаються волонтерством.
Учні отримують необхідну підтримку та допомогу в навчальній діяльності в різних формах (консультації, індивідуальні завдання, допомога у підготовці до участі в учнівських олімпіадах тощо).
Педагоги організовують само- та взаємооцінювання учнів, залучають їх до рефлексивної діяльності, починаючи з початкової школи.
Учні старших класів вчаться самостійно формулювати критерії оцінювання власної діяльності.
Створення середовища для індивідуального розвитку здобувачів освіти
Відповідно до статті 15 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-ІХ у закладах освіти виховний процес є невід'ємною складовою освітнього процесу і має ґрунтуватися на загальнолюдських, культурних цінностях Українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини громадянина тощо.
Повномасштабна війна внесла корективи в звичне життя. Тому, зараз завдання педагогів – не просто навчити, дати знання з певного предмета, забезпечити виконання навчальної програми, а заспокоїти, порадити, дати життєві орієнтири. Виховання – це наскрізний процес, який формує цінності, здатність справлятися з невизначеністю та складністю, уміння вчитися, підтримувати фізичне та емоційне благополуччя, співпереживати і дипломатично вирішувати конфлікти.
Враховуючи нові суспільно-політичні реалії в Україні після Революції гідності, обставини, пов’язані з російською агресією та вторгненням на територію нашої країни, усе більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції.
Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану потребувала іншого змісту та підходів до проведення виховної роботи. Основним цільовим напрямом було забезпечення безпекової складової здоров’я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя.
Протягом 2024-2025 навчального року виховна робота в школі була спрямована на вивчення духовних надбань українського народу, формування особистісних рис громадянина України, національно-патріотичне виховання, на розвиток духовної, моральної, естетичної, правової, фізичної, трудової та екологічної культури особистості. Виховна робота була спланована і проводилась згідно ціннісних орієнтацій.
На виховання ціннісних орієнтацій при плануванні роботи було умовно розподілено календарні місяці, таким чином, що у І семестрі значну увагу приділено вихованню ціннісного ставлення до суспільства і держави, до праці, до самого себе та превентивному напрямку. У ІІ семестрі робота з учнями більшою мірою була спрямована на національно-патріотичне виховання, виховання ціннісного ставлення до людей, родини, сім’ї, бережливе ставлення до природи. Також при плануванні було враховано календар пам’ятних дат, що дозволило розподілити виховну роботу за тематичними тижнями, декадами.
В поточному навчальному році адміністрацією школи проведено моніторинг стану виховної роботи за напрямком виховання ціннісного ставлення до культури, мистецтва. Свята Першого дзвоника, Свято Миколая, Різдвяний вертеп, Стрітення та Масляна, День матері, Свято Букваря, Прощання зі школою та інші масові заходи вимагали ґрунтовної підготовки та залучення всіх охочих до розвитку мистецьких здібностей і талантів. Діти могли себе проявити в декламуванні, вокалі та хореографії, спробувати себе в драматургії. Заохочувалась участь у різноманітних мистецьких конкурсах. Учень 4 класу Кириченко Т. (уч. Циганчук Т.А.) взяв участь у обласному етапі конкурсу «Зіркова мрія – 2025» та виборов 3 місце в номінацїі «Художнє читання».
Надзвичайно важливим чинником виховання мистецьких смаків та вподобань є опора на традиційне українське мистецтво. Тому класні керівники звертались до широких можливостей народних мистецтв та ремесел: вишиванки, як коду нації, традиційного одягу, народних пісень, колядок і щедрівок, святкових обрядів і вірувань українців, рукоділля.
Свої мистецькі нахили діти також мали змогу проявляти і розвивати в мистецтві слова (творче заняття «Казка про щастя» (3 кл), літературна година «Мистецтво слова: як слово мовити» (8кл), година спілкування «Жаргони або мова вулиць: чи добре це?» (6кл), рукоділля (створення панно «Вербові котики» (3кл), паперопластика «Тюльпани для матусі» (3кл), проект «Чарівні перетворення осіннього листя» (2кл)), фотографії та малюнка («Весна в рідному краї » (6кл), « Весна – краса» (3кл), «Сім кольорів щастя» (7кл).
З метою залучення учнів до літературного мистецтва проводились численні бесіди, тренінги, бібліотечні уроки, вшанування письменників та поетів української та світової літератури, свята поезії та казки: Шевченківські дні (1-9кл), мистецька студія «Мистецько-духовні цінності Українців» (9кл), літературна гра «Мандрівка казковими стежинами» (2кл), гра-подорож «Разом з казкою веселіше»(4кл), тренінг «Книга у нашому житті» (7кл), ін..
Традиційно великого значення в закладі приділялось вихованню ціннісного ставлення до людей, сім’ї, родини. Детальний аналіз проведеної за даним напрямком роботи показав, що класні керівники, вчителі-предметники відповідально ставляться до виховання в дітей моральних якостей, які допомагають жити в найближчому соціумі – сім’ї, родині: співпереживання, взаємопідтримка та взаємодопомога, доброта, людяність, щирість і правдивість. На виховання цих та інших моральних якостей були проведені чисельні виховні заходи: акція добра «Твори добро, бо ти людина»» (8 кл), відеоурок «Азбука ввічливості» (1 кл), створення презентації «Добро починається з тебе» (6 кл), проєкт «Дерево роду» (3 кл). фотоколаж «Мама і я» (2, 6 кл),», свята до Дня захисту дітей у 2 класі «Веселий квест» та у 4 класі «Щасливе дитинство – дітям».
Одним із засобів родинного виховання є вивчення та поширення національних традицій, обрядових звичаїв християнських свят. Молодші школярі цікаво і весело відзначили Свято Миколая,яке вже давно стало родинним та благодійним, відвідали резиденцію Святого Миколая в подільському зоопарку. Згадали багато старовинних та вивчили сучасних колядок та щедрівок під час святкування Різдва. Відроджуємо традицію українського вертепу. Вже традиційно відзначали розвагами Масляну (5 кл), мандрували народознавчими стежинками Стрітення (4 кл). У час підготовки до Великодня згадували веснянки та гаївки (2 кл), вивчали символізм великодньої писанки (1 кл), створили лепбук «Великдень» (3 кл). Родинне свято День матері в дуже різноманітних формах було організовано в кожному класі зокрема, аби щиро висловити вдячність кожній матері та порадувати власноруч виготовленим подарунком. Вперше в цьому році долучились до свята Української жінки.
З метою виховання ціннісного ставлення до держави та суспільства було проведено найбільшу кількість заходів, адже потреба в національно-патріотичному вихованні, зважаючи на неймовірно агресивну інформаційну війну, в час воєнних дій, особливо жорстка та актуальна. Національне та військово-патріотичне виховання було головною канвою освітньої діяльності. Перший урок у всіх класах пройшов під девізом «З Україною в серці». З учнями систематично проводились бесіди, інформаційні уроки щодо роз’яснення та обговорення подій, учнівський та педагогічний колективи брали активну участь у волонтерській діяльності: плели маскувальні сітки, долучались до збору коштів та продуктів для солдатської куховарні. У гімназії відкрито меморіальну дошку в пам’ять про загиблого воїна – колишнього учня Юрія Ведельського. Вшановано пам’ять загиблого героя Руслана Січкаренка, встановлено його портрет в Куточку слави. У День пам’яті і примирення діти покладали квіти до пам’ятника загиблим односельчанам в Другій світовій війні.
Жовтень вже традиційно був присвячений темі «Виховуємо громадянина – патріота України», в ході якого різноманітними заходами був відзначений день української писемності і мови, серед учнів 5-9 класів проведено мовний квест. У тиждень козацької слави виховні заняття, інтегровані з історією уроки з різних предметів були присвячені вивченню історії козацтва, вшануванню національних героїв часів козаччини та воїнів УПА, у свято Покрови другокласників прийнято до лав Козачат та організовано веселі козацькі забави у початкових класах. Ланцюжок єднання у гімназії став одним із тисяч ланцюжків в Україні у День соборності.
Класні керівники організовували заочні мандрівки «Україна - соборна держава» (6 кл), презентації та відеоперегляди «Україна – країна незламних» (1 кл), «Я – громадянин світу» (7 кл), бесіди «Українська духовність» (9 кл), урок пам’яті «5 колосків» (2 кл), перегляд документальних і художніх фільмів. Традиційно День пам’яті жертв голодомору відзначений акцією «Свічка пам’яті». Різноманітними заходами відзначено День єднання: конкурс малюнка «Україна – це я! (1 кл), флешмоб «Наша сила в єдності» (6 кл), тематичні години спілкування.
З метою громадянського виховання та залучення дітей до громадської активності цьогоріч у школі вчителькою правознавства Григою Т.М. проведено вибори органів учнівського самоврядування. Учні-кандидати на посаду голови учнівського комітету готували і презентували свої виборчі програми, здобувачі освіти мали можливість практично долучитись до демократичного способу волевиявлення – виборів, що стане важливим уроком для їх громадської активності в майбутньому.
Одним із аспектів виховання поваги до держави є виховання любові до рідної мови та культури. У День рідної мови учні та вчителі школи брали участь у написанні радіодиктанту. Учні 7-9 класів демонстрували знання рідної мови у інтелектуальній грі «Що? Де? Коли?». В соцмережах учні брали участь у флешмобах «Українська хустка», «Вишита Україна» . Вчителями було організовано пізнавально-розважальні екскурсії до м. Вінниця, в ході яких діти знайомились з історичним минулим краю, видатними людьми, що прославили Україну.
Вихованню ціннісного ставлення до праці сприяли колективно організовані творчі справи, трудові десанти. Так, у вересні в ході операції «Осінні турботи» було упорядковано територію школи, квітники. Діти залюбки брали участь у проєктах «Грядка на вікні» (3 кл), «День чистого довкілля» (2 кл), акціях «Посади дерево» (9 кл), «Чисте подвір’я» (6 кл)
На виховання ціннісного ставлення до себе педагогічним колективом багато часу приділялось бесідам про правила безпеки життєдіяльності, адже вміти берегти своє життя і здоров’я – надзвичайно важлива справа. Попередженню дитячого травматизму присвячені Тижні БЖД у листопаді та травні, Тиждень безпеки дорожнього руху з Національним уроком безпеки на дорогах. День цивільного захисту, Інструктажі про правила безпечної поведінки під час весняних, літніх канікул. Викликом часу стали заходи з мінної безпеки, запобігання вербуванню дітей. Актуальним залишається цивільний захист населення, дії у випадку військових загроз та надзвичайних ситуацій.
Велика частина роботи щодо виховання ціннісного ставлення до себе - це правове виховання. Цьому приурочені багато заходів, що спонукають знати свої права та обов’язки, дотримуватись правил безконфліктного співжиття, боротись із проявами агресії та насильства.
Превентивному вихованню було присвячено інформування, відео та бесіди про шкідливість алкоголізму, наркоманії та тютюнопаління. Проводились інформаційні заходи щодо безпечної поведінки у соцмережах, подолання ігрової залежності.
Особлива увага – формуванню навичок здорового способу життя. На уроках та в позаурочний час педагогами організовано бесіди, хвилинки інформації, години спілкування, тренінги з тем здорового харчування, боротьби зі стресами, запобігання депресивним станам, користі фізичної активності.
Для мотивації дітей до занять фізкультурою і спортом вчителями фізкультури проводились ігри, естафети. Учні 7-9 класів брали активну участь у Всеукраїнських змаганнях «Пліч – о – пліч» на рівні громади та району.
З метою вихованню ціннісного ставлення до природи було проведено достатньо практичних заходів: екскурсії, акції з прибирання довкілля та посадки дерев, догляду за кімнатними рослинами. Класні керівники приділяли значну увагу формуванню екологічного світогляду, ознайомленню з природоохоронними тенденціями і глобальними викликами. Переглянуто і обговорено з дітьми велику кількість відеоматеріалів на теми екології, спрямовано учнів на самостійні дослідження проблем, створення індивідуальних проектів. Кольоровий тиждень здоров’я, організований з учнями початкових класів, був насичений дослідженнями, цікавою пізнавальною інформацією, проектною діяльністю. Цікавими і пізнавальними також були віртуальна подорож «Чарівне царство матінки-природи» (1 кл), інтелектуальна гра-вікторина знавців природи (7кл), урок екології «Збережемо довкілля» (2 кл), екологічний квест «В гостях у природи» (3 кл), усний журнал «Збережемо наше довкілля» (9 кл), а також бесіди «Спогади та уроки Чорнобильської трагедії» (2 кл), екологічні акції до Дня довкілля.
Педагогічний колектив також активно залучав до виховної роботи батьків здобувачів освіти. В планах класних керівників є заходи, спрямовані на запобігання жорстокості та насиллю в дитячому середовищі: індивідуальні бесіди з учнями, батьками, консультації класного керівника «Рекомендації щодо психолого-педагогічної взаємодії з учнями», індивідуальне спілкування «Як поводитися в конфліктних ситуаціях», «Поведінка в екстремальних ситуаціях», «Єдині вимоги сім’ї і школи. Жорстоке поводження з дітьми», виховна година «Насильство поруч та як його уникнути», індивідуальні бесіди щодо атмосфери в сім’ї, батьківські лекторії «Як уникнути конфліктів між батьками і дітьми», тематичні виховні години, «Щире спілкування і довіра», «Людські чесноти», виховна година «Насильство поруч та як його уникнути».
Важливим аргументом самоорганізації дитини є учнівське самоврядування, яке направляє до пошуку шляхів, оцінок, позицій життєвої активності. Виходячи з таких позицій, у гімназії створено демократичну модель учнівського самоврядування. На жаль, на початку навчального року звільнився педагог-організатор, що координував цей напрямок роботи.
Пріоритетними напрямками діяльності учнівського самоврядування були: використання потенціалу краєзнавчої роботи щодо патріотичного виховання учнів гімназії; виховання в учнів громадянських якостей; профілактика й попередження шкідливих звичок та правопорушень серед учнів; формування системи життєвих цінностей, створення умов для ефективного формування моральної культури учнів.
Представники учнівського самоврядування були активними учасниками
всіх загальношкільних заходів. У травні були проведені звіт та демократичні вибори лідера учнівського самоврядування. Три кандидати представили свої програми, у чесній боротьбі перемогла учениця 7 класу Гавриленко Ангеліна.
РОЗДІЛ ІІІ. ОЦІНКА ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ – ЯКІСТЬ ОСВІТИ. ЗАДОВОЛЕННЯ ОСВІТНІХ ПОТРЕБ
Головне завдання вчителя – забезпечити рівень навчальних досягнень і розвитку компетентностей на рівні Державних стандартів, безумовне виконання навчальних програм та планів. Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями закладу освіти ми вважаємо:
- Підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя;
- Розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти;
- Ріст професійної майстерності педагогічних кадрів;
- Орієнтацію педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії;
- Забезпечення принципів відкритості й комфортності освіти в усіх її аспектах.
Вчителі самостійно розробляють календарно-тематичні плани відповідно до Державних стандартів загальної середньої освіти, навчальної програми (зокрема розробленої на основі модельної), освітньої програми закладу. За підсумками навчального року вчителі спільно з колегами на засіданнях методичних об’єднань аналізують результативність календарно-тематичного планування, вносять необхідні корективи. У змісті календарно-тематичного планування визначено організаційні форми проведення навчальних занять, види робіт, спрямовані на оволодіння учнями ключовими компетентностями. Учителі самостійно визначають обсяг годин на вивчення навчальної теми, можуть змінювати послідовність вивчення тем у календарно-тематичному плані.
Педагоги надають підтримку учням, які потребують індивідуальної освітньої траєкторії. Разом з учнем, батьками вони розробляють індивідуальний план (індивідуальний графік), індивідуальну програму розвитку діяльності для учнів, у якому передбачено консультування, індивідуальну підтримку учнів, визначення часових меж опанування навчального матеріалу, терміни та вимоги до оцінювання. Під час реалізації індивідуальної освітньої траєкторії відстежується індивідуальний прогрес дитини.
Вчителі формують суспільні цінності через зміст навчального матеріалу
предметів. Під час проведення навчальних занять в учнів виховується почуття патріотизму, поваги до державної мови, законів України. Відбувається розвиток в учнів загальнолюдських цінностей, навичок співпраці та командної роботи. Особистим прикладом виховується в учнів толерантне ставлення та взаємоповага.
Всі педагоги володіють навичками використання комп’ютерних технологій в освітньому процесі, використовують у своїй роботі інформаційно-комунікаційні технології. Під час проведення навчальних занять використовуються медіаресурси, можливості Інтернет-мережі.
РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НУШ
Робота педагогічного колективу була спрямована на забезпечення виконання навчальних програм і вимог Державних стандартів освіти. Якісний показник визначався за відсотком учнів, які мають достатній та високий рівні навчання.
Головний колегіальний орган – педагогічна рада – працювала протягом навчального року над питанням забезпечення внутрішньої системи якості освіти. На засіданнях педради розглядалися питання розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти, вдосконалення, ефективної діяльності закладу освіти. Освіта це не лише оцінки. Це і створене освітнє середовище, і оцінювання учнів на основі чітких критеріїв, педагогічна діяльність працівників, управлінські процеси.
Педагогічний колектив втілює Концепцію нової української школи з 2018 року. З 2022 року стартував новий етап впровадження НУШ у базовій школі. Створено відповідне освітнє середовище в 1-4 класах НУШ. Придбано дидактичні матеріали, парти, ноутбуки, принтери. Вчителі, які працюють в 1-4, 5-7 класах, будуть працювати у 8 класі та адміністрація закладу проходять відповідну професійну підготовку. Питання щодо результатів роботи за новими освітніми стандартами розглядалося на нарадах при директорі, засіданнях педагогічної ради.
Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями закладу освіти ми вважаємо: підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя; розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти; ріст професійної майстерності педагогічних кадрів; орієнтацію педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії.
МЕТОДИЧНА РОБОТА І КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Якість освітнього процесу закладу освіти, його результати значною мірою залежать від учителя, його теоретичної підготовки, педагогічної та методичної майстерності.
Методична робота спонукає кожного вчителя до підвищення свого фахового рівня; сприяє взаємному збагаченню членів педагогічного колективу педагогічними знахідками, забезпечує підтримання в педагогічному колективі духу творчості, прагнення до пошуку.
У процесі методичної роботи здійснюються підвищення наукового рівня вчителя, його підготовка до засвоєння змісту нових програм і технологій, їх реалізації, постійне ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання, вивчення і впровадження у практику передового педагогічного досвіду, творче виконання перевірених рекомендацій, збагачення новими, прогресивними й досконалими методами і засобами навчання, вдосконалення навичок самоосвітньої роботи вчителя, надання йому кваліфікованої допомоги з теорії та практичної діяльності.
У 2024-2025 н.р. педагогічний колектив школи продовжив роботу над темою «Реалізація основних напрямків оновлення освітніх процесів з урахуванням вимог нової української школи». На етапі практичного дослідження були долучені всі педагогічні працівники в частині впровадження в освітній процес ефективних сучасних технологій, використання інноваційних методів для виявлення та розвитку творчого потенціалу здобувачів освіти.
Значна увага була приділена організації методичної роботи з педагогічними кадрами. Методичною радою вирішувались основні питання роботи з педагогами, проводився аналіз діяльності педколективу на різних напрямках, здійснювалась комплексна оцінка освітньої діяльності закладу, давались рекомендації щодо проведення засідань педагогічної ради. Дещо підвищилась ефективність роботи МО, проте в більшості їх робота формальна і потребує подальшого покращення.
Педагогічна рада школи працювала ефективно. Учителі вивчали та обговорювали Професійний стандарт вчителя, виробляли вимоги до сучасного уроку, синхронізували записи в електронних класних журналах відповідно до вимог компетентнісного оцінювання, брали участь у Всеукраїнській конференції з інклюзивного навчання.
Також з педколективом проводились методичні наради з важливих питань діяльності гімназії: внутрішнього контролю, ведення документації, організації безпечного освітнього середовища.
Атестацію успішно пройшов на відповідність присвоєній раніше вищій категорії та педагогічному званню Козловський М.М. Присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії» виховательці ГПД Семенюк Л.М., а також їй підтверджено відповідність посаді асистента вчителя в інклюзивному класі. Учителька початкових класів Павленко О.В. успішно пройшла сертифікацію.
Дирекцією школи здійснювався контроль за станом викладання фізкультури та української мови, ведення документації, про що видавались відповідні накази та розпорядження. Через об’ктивні причини вивчення стану викладання трудового навчання перенесено на наступний навчальний рік. Вивчено стан виховної роботи за напрямом виховання ціннісного ставлення особистості до мистецтва.
Відповідально та зважено працювали групи педагогічного супроводу з інклюзивного навчання. Асистенти вчителів та вчителі в інклюзивних класах добре обізнані з особливостями організації освітнього процесу, ведуть відповідну документацію. Документація оформляється з використанням ІКТ, на електронному сайті з інклюзії створено аккаунт гімназії.
На підсумковій педагогічній раді було узагальнено результати комплексного самооцінювання освітньої діяльності закладу за 2024-2025 н.р. за всіма напрямками, про що видано відповідний наказ.
ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ
Педагогічні працівники постійно підвищують свій професійний рівень, використовуючи різноманітні форми підвищення кваліфікації, передачі педагогічного досвіду, а також самоосвіту. Цікавляться новими тенденціями у розвитку освіти, отримані навички і компетентності застосовують у викладацькій діяльності. Систематично аналізують і оцінюють свою роботу з метою вдосконалення власної педагогічної майстерності. Вдосконалюють свої знання та навички взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами. Керівництвом здійснюється аналіз професійного розвитку педагогічних працівників.
Педагогічні працівники беруть участь в освітніх проєктах, впроваджують нові форми і методи роботи в педагогічній діяльності, залучаються до
- Підвищення кваліфікації у онлайн режимі;
- Використання під час уроків електронних засобів навчання;
- Створення тестів, дидактичних матеріалів для уроку.
100% щорічно вчителі підвищують кваліфікацію відповідно Річного плану підвищення кваліфікації.
Курсову перепідготовку згідно з новим порядком проходження (150 годин на 5 років, 30 год. на рік) було обговорено та сплановано на засіданні педагогічної ради. Учителі проходять курси згідно графіка в КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти) в дистанційній формі. Також педпрацівники в рамках самоосвіти брали участь у вебінарах, конференціях з тем, що їх зацікавили, опрацьовували матеріали на різних електронних сайтах і платформах (На урок, Всеосвіта, EdEra), про що отримали відповідні сертифікати. Більшість вчителів також діляться власним досвідом, розміщують свої матеріали на освітніх сайтах.
Налагодження співпраці з учнями, їх батьками
Педагоги ведуть із учнями та їхніми батьками постійний конструктивний діалог. Вчасно і кваліфіковано реагують на соціальні, емоційні, когнітивні та фізичні потреби учнів. Прислухаються до учнів та проявляють доброзичливість, інтерес і повагу до кожного учня. Педагоги сприяють розвиткові демократичних цінностей та громадянських компетентностей учнів, залучаючи їх до прийняття рішень щодо питань, які їх безпосередньо стосуються. Педагоги спонукають учнів висловлювати власну думку, а використовуючи особистісно орієнтований підхід у навчанні, підтримують розвиток відповідальності, самостійності та самоконтролю учнів.
Педагоги знаходяться в постійній комунікації з батьками учнів. Комунікація здійснюється у різних формах: батьківські збори, індивідуальні бесіди, спілкування по телефону та листування.
РОЗДІЛ ІV. УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Управлінська діяльність спрямована на забезпечення якості освіти на рівні Державних стандартів. В закладі постійно відбувається моніторинг поставлених цілей даною стратегією. Формуються відносини довіри, прозорості, відкритості завдяки роботі сайту закладу освіти, груп у соціальних мережах закладу освіти та офіційної Facebook-сторінки закладу освіти. Здійснюється ефективна кадрова політика, до викладацької діяльності залучені лише фахівці, які постійно підвищують свій професійний рівень. Використовуються онлайн-платформи для професійного самовдосконалення.
Педагоги залучаються до виставок передового педагогічного досвіду.
Управлінські рішення приймаються на основі конструктивної співпраці, взаємодії з місцевою громадою, враховуються пропозиції учасників освітнього процесу.
Як директор закладу освіти у роботі з працівниками дотримуються партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Моніторинг здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва у закладі освіти залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, з повагою, рідко з наказом. У зв'язку з цим я надаю колегам більше самостійності, відповідно їхній кваліфікації і характеру роботи, створюю необхідні умови для самореалізації. У кожному зі своїх підлеглих бачу, насамперед, особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей.
Ще однією з важливих складових управлінського процесу є безумовне виконання вимог статті 30 Закону України «Про освіту», яка визначає перелік обов’язкової інформації, яку заклад має оприлюднювати. У нашому закладі освіти створений та активно функціонує офіційний сайт, де є відкритий доступ до вищезгаданої публічної інформації, що знаходиться у рубриці «Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти». Сайт закладу постійно оновлюється, висвітлює події, які відбуваються у житті гімназії, є одним із інструментів організації дистанційного навчання. Шкільне життя закладу освіти висвітлюється також на офіційній Facebook-сторінці закладу, що є більш популярною серед учнів та батьків.
РЕАЛІЗАЦІЯ стратегії розвитку ЗАКЛАДУ ОСВІТИ, моніторинг виконання поставлених завдань
Заклад освіти має річний план роботи у якому відображено: цілі, завдання та заходи для їх виконання з урахуванням конкретних умов діяльності. Здійснюється аналіз виконання плану за попередній навчальний рік. До його розроблення залучаються усі учасники освітнього процесу. Всі компоненти річного плану є вимірюваними. Річний план роботи схвалено педагогічною радою закладу освіти та оприлюднено.
Заклад освіти здійснює щорічне самооцінювання освітньої діяльності через вивчення і оцінювання функціонування внутрішньої системи. За результатами самооцінювання готуються висновки та визначаються напрями поліпшення якості освітньої діяльності. Результати самооцінювання висвітлюються у звіті про освітню діяльність закладу освіти та річному звіті директора за підсумками навчального року. Висновки, отримані за результатами самооцінювання, використовуються у плануванні роботи закладу освіти на наступний навчальний рік.
Протягом 2024-2025 н. р. у закладі освіти проводилося анонімне анкетування серед учасників освітнього процесу, яке було узагальнене, проаналізоване та відображене у підсумковому звіті про самооцінювання закладу освіти. Наведу деякі висновки з нього.
Серед педагогічних працівників у анкетуванні взяли участь 13 осіб. З них,
- 10 вчителів зазначили, що у закладі освіти створені належні умови для постійного підвищення кваліфікації педагогів, їх чергової та позачергової атестації, добровільної сертифікації, а 3 зазначили, переважно створені такі умови
- 5 педагогів задоволені, 8 переважно задоволені освітнім середовищем та умовами праці у закладі
- 13 педагогів зазначили, що їх задовольняють чи переважно задовольняють умови організації харчування в закладі.
Щодо результатів анкетування учнів, то:
- всі опитувані здобувачі освіти зазначили, що їм безпечно і цілком комфортно перебувати у закладі освіти
- 82% учнів зауважили, що не відчувають булінгу у закладі освіти, 12% відповіли, що до них були поодинокі випадки булінгу та агресії, 2 % зазначили, що досить часто відчувають цькування.
- 36% учнів відповіли, що зверталися по допомогу до керівництва закладу, 25% тих, що звертались, зазначили, що після втручання дорослих булінг припинився.
Щодо результатів анкетування батьків:
- 56 % батьків зазначили, що їхня дитина охоче відвідує заклад освіти, 42% - не проявляють особливих емоцій, 2% батьків відповіли, що неохоче.
- 99 % зазначили в анкетуванні, що їм вдається поспілкуватися з керівництвом закладу та досягти взаєморозуміння, 1% – дали протилежну відповідь.
- 90% з опитаних батьків задоволені та переважно задоволені організацією освітнього процесу в школі.
- 85% батьків, діти яких харчуються, задоволені або переважно задоволені харчуванням дитини у закладі освіти, 15% учнів не харчуються у шкільній їдальні.
- 99% батьків у анкетуванні зазначили, що їхні права як учасників освітнього процесу не порушуються
Адміністрація закладу освіти постійно вивчає потреби учнів, їхніх батьків та працівників закладу, готує і доводить до відома засновника запити для задоволення потреб закладу освіти та відстежує їх реалізацію. Адміністрація враховує, наскільки матеріально-технічне та фінансове забезпечення сприяє або зменшує освітні можливості закладу. Заклад освіти надає засновнику об’єктивну та актуальну інформацію щодо своїх потреб. Адміністрація гімназії систематично оцінює стан матеріальних умов для навчання.
Організація фінансово-господарської діяльності. Зміцнення матеріально-технічної бази закладу
Право на якісну освіту в безпечних і нешкідливих умовах може бути реалізоване виключно за умови достатнього фінансування освіти та ефективного використання цих коштів.
Поставлені на 2024-2025 н. р. завдання щодо створення комфортних та безпечних умов у закладі освіти виконувались в межах кошторисних призначень, яких, звичайно, не вистачало в повній мірі, але завдяки підтримці батьківської спільноти та благодійній допомозі багато чого вдалось зробити. За кошти місцевого бюджету:
- Ремонт шкільного автобуса – 19625,40 грн. (2024 р.) + 25501 грн. (початок 2025 р.)
- Послуги з технічного обслуговування (повірка) приладів газового обладнання – 16980 грн.
- Послуги з технічного обслуговування тгазопроводів та споруд на них –8788,8 грн.
- Шини на автобус – 16620 грн.
- Скло - 19116 грн.
- Акумулятори – 7993 грн.
- Медикаменти – 2000 грн.
- Новорічні подарунки – 9867 грн.
- Миючі та дезінфікуючі засоби – 1779,48 грн.
- Склопакет – 3500 грн.
За благодійну допомогу в кінці цього навчального року зроблено поточний ремонт закладу: класів, коридорів, спортивної зали, харчоблоку, на загальну суму - 23553 грн.
Звіти про використання позабюджетних коштів постійно розміщуються на сайті гімназії, там можна знайти більш детальну інформацію з цього питання.
На завершення свого звіту хочу подякувати колегам, учням та їхнім батькам за розуміння, підтримку, допомогу та конструктивну критику. Сподіваюсь на подальшу співпрацю. Дякую за увагу!